Bursztyn bałtycki

Bursztyn bałtycki (znany również jako sukcynit lub jantar) jest żywicą drzewną, która może mieć ponad 40 milionów lat. 

Drogocenne bursztyny posiadają inkluzje, co oznacza, że miliony lat temu zostały w nich zatopione rośliny lub zwierzęta. Istnieje do 300 rodzajów odcieni bursztynu - od białego po czarny. Kolor bursztynu zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jakie substancje pochłonął bursztyn lub z jakich elementów jest zbudowany (np. nikiel zmienia ocień bursztynu na zielony).

Pierwsze ozdoby i amulety z bursztynu pojawiły się już około 40000-1000 lat przed naszą erą! Były przedmiotem handlu w całej starożytnej Europie, a szczególnie w Imperium Rzymskim. Kupcy rzymscy organizowali wyprawy po bursztyn, podążając Szlakiem Bursztynowym nad Morze Bałtyckie.

Bursztyn jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie do różnych celów. To jedyna żywica kopalna, która zawiera od 3 do 8 procent kwasu bursztynowego, posiadającego właściwości lecznicze. Zdrowotny kamień można nosić w formie biżuterii lub użyć do sporządzenia olejów, kadzideł bądź nalewek. Coraz częściej dodawany jest również do kosmetyków!


Ze względu na to, że sukcynit jest bardzo pożądany i intensywnie wydobywany, zaczyna powoli zanikać. Surowiec staje się tak cenny jak złoto, jeśli nie nawet droższy. Dlatego piękna biżuteria z bursztynu z czasem zyskuje na wartości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl